Ако Цариград изгори, Дебар може да го изгради Македонската културно-просветна преродба во 19 век Во 19 век Дебар бил крстопат за околните градови: Скопје, ...
сите 2 | | | прочитана: 381 | веќе видена

Во Изложбениот салон – Империјал 1, денеска во 16 часот ќе биде отворена изложба на слики насловена „Излез од темнината“ од Сашо Милевски, информираат од Ју ...
сите 5 | | | прочитана: 156 | веќе видена

Двајца маскирани крадци денеска претпладне се обиделе да ја ограбат поштата кај Железничката станица во Битола, но во тоа биле спречени од вработен во Поштата. ...
| | веќе видена

Според усните преданија, пред повеќе од еден век, Мустафа Кемал Ататурк, пред Младотурската револуција, како млад офицер, преживеал во засолниште во ...
сите 4 | | | веќе видена

Во денешниот времеплов го славиме роденденот на најпознатиот ренесансен уметник и научник Леонардо Да Винчи. Покрај тоа го одбележуваме денот за кој многумина ...
сите 2 | | | веќе видена

На 36-годишна возрат ненадејно почина Васко Војнески-Васичот, битолчанец со Даунов синдром кој имаше талент на вистински тату мајстор. Иако немаше можност да ...
сите 3 | | | веќе видена

Предизвикот на клупската култура е да најде начин за опстанок „во живот”, преку прилагодување и промоција на онлајн платформи. Тоа е единствениот начин кој ...
| | веќе видена