Математичките пресметки на професорот на Техничкиот факултет во Битола Дејан Трајковски покажуваат дека бројот на загубени животи би бил двојно поголем доколку ...
сите 4 | | | веќе видена

Госпоѓа Снежана Даскаловска е дипломиран економист, има светководствено биро во Битола и активно работи веќе цели 27 години. Останатиот дел од денот го минува ...
сите 3 | | | веќе видена

Им честитам на локалните фармери и затоа што изградија надалеку препознатливи брендови на буковска пипер, мариовски мед, бистрички јаболка, македонско вино и ...
сите 5 | | | веќе видена

„Македонија низ очите, перото и четката на Едвард Лир (17-24 септември 1848)” е насловот на изложбата што вчера беше отворена во Куќата на Робевци во Охрид, ...
сите 2 | | | веќе видена

Актерот Борис Чоревски е добитник на наградата за животно дело на 55. театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Веста дека Чоревски е добитник на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во времето на ЈНА, во него не можело тукутака да се влезe, влезот бил дозволен само за генерали, офицери и за видни граѓани. Во него престојувале многу познати ...
сите 2 | | | веќе видена

Грег Малканџи, дизајнер на звук (sound designer) од Англија, го одржа третиот мастерклас на годинешното 42-ро издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Малата сала на ...
сите 4 | | | веќе видена

Стопанска банка а.д. Битола во изминатите неколку денови беше горд спонзор и поддржувач на еден од најзначајните културни настани во нашата земја и на ...
сите 4 | | | веќе видена

Нема конфликт меѓу СДСМ и ДУИ за одговорноста во трагедијата во Тетовскиот Ковид центар, тврди висок функционер на власта кој вели дека опозицијата сака да ...
| | веќе видена