1 824 864 е вкупниот број гласачи што ќе имаат право да гласаат на Локалните избори на 17 октомври 2021 година. Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) ...
сите 11 | | | веќе видена

На 24./25.09.2021 во периодот од 22.00 до 04.00 часот, полициски службеници од СВР Битола спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, ...
сите 3 | | | веќе видена

Денешниот ден, среда, 22. септември, времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со повремен локален дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието ...
| | веќе видена

Бобан Стефковски за Гази Баба, Тони Коњановски за Битола, Андон Сарамандов за Гевгелија, Горан Стојанов за Неготино се следните градоначалници на општините на ...
сите 3 | | | веќе видена

Во месноста „Венец“ на брегот на Дебарското езеро биле пронајдени експлозивни направи. По извршениот увид од полициски екипи и претставници на Дирекцијата за ...
сите 2 | | | веќе видена

ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ПИШУВААТ ДЕКА БИЛ СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗАЕВ Грчките тајни служби и Владата спречија обид за атентат врз лидерот на Северна Македонија, Зоран ...
| | веќе видена

Пред почетокот на кампањата за локалните избори Народниот правобранител ги потсетува граѓаните дека во неговата канцеларија функционира бесплатна телефонска ...
сите 4 | | | веќе видена

ФМП Академија го совлаа Гостивар со 95-82 во пријателски натпревар кој се одигра вечерва во Скопје. пред се благодарение на одличните четири минути во втората ...
| | веќе видена

Тренерот на МЗТ Скопје, Дарко Радуловиќ, синоќа ги предводеше аеродромци до победа над Работнички (79:78) и до четвртиот трофеј во кошаркарскиот Суперкуп. По ...
сите 4 | | | веќе видена

Манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ во близина на Кичево денеска, на празникот Рождество на Пресвета Богородица-Мала Богородица, беше посетен од голем ...
сите 4 | | | веќе видена

Математичките пресметки на професорот на Техничкиот факултет во Битола Дејан Трајковски покажуваат дека бројот на загубени животи би бил двојно поголем доколку ...
сите 5 | | | веќе видена

Според една верзија на 21 септември 1902 година (според некои извори во 1901-ва), според друга верзија на 23 декември, во родниот Велес, во Џајково Маало, во ...
| | веќе видена

next